Här är du:
Vårtema i huvudbilden, tulpaner
www.ragunda.se
In swedish
In Thai
In English
Innehåll A-Ö
Lättläst
Lyssna
Anpassa webbplatsen
Lättläst
Innehåll, rubrik
Kontaktinformation

Boendeformer för äldre och funktionshindrade

Äldreboende


Om behovet av tillsyn eller kraven på trygghet och säkerhet inte längre kan tillgodoses i din egen bostad, kan du ansöka om ett så kallat särskilt boende. Du ansöker hos biståndshandläggaren.

Det finns fyra äldreboenden i Ragunda kommun


* Bergegården, Stugun
* Björkhammar, Hammarstrand
* Strandliden, Hammarstrand
* Nipängen, Bispgården

Korttidsboende


Om du behöver ett tillfälligt boende för att avlasta en anhörig, erhålla rehabilitering eller i väntan på plats i rätt boendeform.

Korttidsboende finns i huvudsak på Björkhammars Äldreboende och heter Eken.

Övriga boenden


Det finns även boenden för de som omfattas av LSS (Lagen om stöd och service för funktionshindrade). Vänd dig till LSS-handläggare.

Bostadsanpassning


För att underlätta att kunna bo kvar hemma kan kommunen ge bidrag till handikappanpassning av bostäder. Bidraget är till för att göra det möjligt för äldre och/eller funktionshindrade att leva ett självständigt liv i egen bostad.  Det kan vara att förflytta sig i bostaden, sova och vila, sköta hygienen, laga mat och äta samt ta sig in och ut ur bostaden.

Läs mer>>



Märet Sjödin
Uppdaterad den:
2011-03-22
SoL/LSS-chef
Gunnel Nordengren
0696-68 24 46