Det gäller orterna Ammer, Boberg/Selet, Höglunda/Borglunda, Bomsund, Skyttmon, Korsåmon och Torsgård. Enligt planerna kommer Döda Fallet, Strömsnäs, Hammarvågen och Köttsjön att tas i drift efter sommaren. Enstaka ortsnoder kan komma att tidigareläggas eller komma igång senare. Eventuella förseningar kan bero på att arbetet med nödvändiga bygglov inte är slutförda.
Avtal med tjänsteleverantörer
I ett första skede kommer bredbandet att erbjudas via telefonledningarna så kallade DSL-tjänster. Från ortsnoderna kan andra tekniska lösningar erbjudas, men då krävs andra insatser. I Hammarstrand, Bispgården och Stugun finns sedan tidigare Telia som leverantör av DSL-tjänster. Teracom har hittills tecknat avtal med ett flertal tjänsteleverantörer som ni kan välja mellan. Ni hittar dessa på www.teracom.se/jamtland. För att få tillgång till bredband så snart som möjligt är det bra att vara ute i god tid före driftsättandet. Finns det frågor eller synpunkter så är ni välkomna att höra av er till Ragunda kommun IT-enheten Anders Jönsson anders.jonsson@ragunda.se 0696-682185 070-216 33 96
Nu har bredsbandsutbyggnaden kommit igång!
Helikoptern på bilden är just i färd med att, för Teracoms räkning, höja masten i Boberg. Masterna spelar en viktig roll som länkar, mottagare och sändare för de punkt till punktförbindelser som är en del av Teracoms bredbandsnät.
Vid telestationer i kommunen byggs, förutom eventuella master, teknikbodar. Under december 2004 kommer anläggningarna i Bispgården, Borgvattnet, Hammarstrand, Pålgård och Krångede att tas i drift. Under februari blir det troligen Utanede, Mårdsjön, Ragunda, Stadsforsen/Västeråsen, Stugun och Överammer som står på tur.
Fler byar väntar...
Därefter kommer månadsvis resterande orter att driftsättas.