



Inom ramen för projektet, som redan pågår, utbildas arbetslösa till arbete inom yrken där det är brist på arbetskraft. Totalt 30 personer beräknas gå en arbetsmarknadsutbildning inom bland annat industri och vård/omsorg. Förhoppningen är att de sedan ska erbjudas arbete i Ragunda med omnejd. Hittills har 11 personer flyttat till Ragunda, varav sju går en svetsarutbildning.
Arbetskraftsförsörjning och integration drivs av Ragunda kommun i samarbete med arbetsförmedlingen, stadsdelsförvaltningarna i Bergsjön och Kortedala samt näringslivet.
- I och med att vi fått finansieringen klar kan vi nu utveckla och finslipa vår projektidé och även föra ut arbetet regionalt, säger initiativtagare och utvecklingschef i Ragunda Wadih El-Achkar.