Tisdag den 27 november invigs satellitboendet i Hammarstrand. Medverka kommer hyresgästerna, VD:n för SBO (statens bostadsomvandling AB), representanter från Ragunda kommun att göra. Invigningen sker i samlingssalen på Centralgatan 26 kl 11.00.
Tisdagen den 2 januari kl 11.00 var det byggstart för Ragunda kommuns satellitboende i Hammarstrand. Nu 47 veckor senare invigs satellitboendet. Hyresgästerna har redan fått börjat flytta in i sina nya moderna lägenheter. Satellitboende är en boendeform som är anpassad till äldres olika behov av tillgänglighet, service och trygghet. Det är hissar i husen, tvättmaskiner och torktumlare i alla lägenheter och stora gemensamhetsutrymmen.
Ett lyft för hela kommunen
Totalt kommer ca 22 miljoner kronor investeras i Ragunda kommun av SBO (statens bostadsomvandling AB). Det är ett lyft både för de gamla hyreshusen som nu rustas upp med modern inredning, nya golv, tapeter och teknik men också för de hyresgäster som flyttar in. Det har funnit ett stort behov av lägenheter för äldre som klarar sig relativt bra själv men inte kan bo kvar i ett stort hus.