Textil

Textil

Tillverkning av textilier kräver stora resurser. Därför är det viktigt att använda dem så länge som det är möjligt. Är textilen utnött ska det lämnas in på återvinningscentralen för återvinning. Är textilen däremot hel och ren ska det i första hand lämnas in till en biståndsorganisation.

Från år 2025 gäller ny lagstiftning med krav på att hushåll och verksamheter ska sortera ut sitt textilavfall och lämna in till återvinning. De platser som finns i kommunen för inlämning av textilier är följande:

  • Hammarstrands ÅVC
  • Hammarstrands ÅVS
  • Stuguns ÅVC
  • Stuguns ÅVS
  • Bispgårdens ÅVS

Tänk på!

När du lämnar textilierna till återvinning ska de vara torra och rena och väl förslutna i en plastpåse. Om textilierna är blöta, trasiga eller kontaminerade ska de sorteras som energiåtervinning.

Varning!

Äldre ulltextilier (exempelvis filtar och mattor) kan ha behandlats mot mal och annan ohyra med giftiga bekämpningsmedel. Dessa får därför INTE slängas i textilåtervinningen, utan ska lämnas till energiåtervinningen/det brännbara på kommunens återvinningscentral.

Är du osäker på om du sorterar rätt, fråga personalen på återvinningscentralenom hjälp!

I fraktionen textil lämnar du exempelvis:

  • kläder (hela och rena),
  • skor (det är viktigt att skor paras ihop, helst med snöre eller gummisnoddar),
  • handväskor,
  • hela ryggsäckar,
  • hattar, mössor, kepsar,
  • bälten,
  • tygaccessoarer,
  • mjukisdjur,
  • hemtextilier.

Det här får INTE lämnas i fraktionen textil:

  • nedsmutsade och trasiga textilier,
  • oljiga textilier,
  • mattrasor,
  • möbeltyger,
  • nystan/garner,
  • sytillbehör/rester,
  • täcken,
  • kuddar,
  • prydnadskuddar.

Kontakta Kundcenter

Vi svarar på frågor om kommunens service och verksamhet, ring eller skicka e-post till kundcenter.

Innehåll på sidan