Ledamöter

Ragunda kommun styrs genom en direktvald politiska församling, så kallad kommunfullmäktige. Dessutom finns det politiska uppdrag inom kommunstyrelser, i olika nämnder och utskott.

På den här sidan hittar du vilka politiker som finns representerade i de olika politiska organen.

Kommunfullmäktiges ledamöter

  • Birgitta Orrebo, AFR, ordförande
  • Lennart Raswill, C, vice ordförande
  • Jonas Andersson, S, andre vice ordförande
  • Maud Herkules, M
  • Erik Pettersson, M
  • Anton Hammar, S
  • - , S
  • Lena Holmgren, S
  • Roger Östlund, S
  • Annika Nilsson, S
  • Gunilla Olsson , S
  • Ellen Eriksson, S
  • Anders Frimert, S
  • Julia Aune Larsson, S
  • Mikael Westin, C
  • Annika Lindström, C
  • Lennart Raswill, C
  • Anne Östlin, C
  • Margareta Nordling, C
  • Jonte Fischer, V
  • Stefan Nilsson, KD
  • Pehr Häggkvist, SD
  • Janne Salander, SD
  • Kai Ahola, SD
  • Elisabeth Björklund, AFR

Ersättare

  • Harriet Andersson, C
  • Moa Lindström, -

  • Karl-Erik Lundin, KD
  • Eva Lundin, KD
  • Andreas Jakobsson, S
  • Johan Palmquist, S
  • Helén Grankvist, S
  • Kjell Grafström, S
  • Brittinger Håkansson, S
  • Catarina Raswill Antan, V
  • Mats Rafstedt, V
  • Göran Hansson, SD
  • Sonja Nordbakk, SD
  • Susanne Söderström, AFR
  • Kajsa Bernhold, AFR

Kommunfullmäktiges valberedning

  • Margareta Nordling, C, ordförande
  • Maud Herkules, M, vice ordförande
  • Anton Hammar, S, andre vice ordförande
  • Ellen Eriksson, S
  • Roger Östlund, S

Ersättare

  • Karl-Erik Lundin, KD
  • Lennart Raswill, C
  • Kajsa Bernhold, AFR
  • Annika Nilsson, S
  • -

Bygg- och miljönämnden

  • Margareta Nordling, C, ordförande
  • Johan Palmquist, S, vice ordförande
  • Samuel Westin, C
  • Annika Nilsson, S
  • Catarina Raswill Antán, V

Ersättare

  • Anne Östlin, C
  • Erik Pettersson, M
  • Janne Salander, SD
  • Anna-Lena Holmgren, S
  • Bob M Jonsson, S

Revisionen

  • Håkan Lindström, borgerlig opolitisk, ordförande
  • Helena Hautala, -, vice ordförande
  • Elisabeth Enroth, S
  • Jim Salomonsson, S
  • Ewa Ocklind, AFR

Valnämnden

  • Karl-Erik Lundin, KD, ordförande
  • Anna-Lena Holmgren, S, vice ordförande
  • Annika Näsström, C
  • Rebecca Sinclair, AFR
  • Ingela Adebåge Frimert, S

Ersättare

  • Catarina Raswill Antán, V
  • Mattias Ellingsson, S
  • Aurelia Jensen, M
  • Karina Mårell, KD
  • Margareta Nordling, C

Krisledningsnämden

  • Anton Hammar, S, ordförande
  • Maud Herkules, M, vice ordförande
  • Miakel Westin, C,
  • Lena Holmgren, S
  • Blerim Verri, C

Ersättare

  • Harriet Andersson, C
  • Elisabeth Björklund, AFR
  • Ellen Eriksson, S
  • Roger Östlund, S
  • Gudrun Wikén, S

Ledamöter i kommunfullmäktigeberedningen för demokrati och politikens arbetsformer

  • Birgitta Orrebo, AFR
  • Mikael Westin, C
  • Jonas Andersson, S
  • Karl-Erik Lundin, KD
  • Lennart Raswill, C
  • Susanne Söderström, AFR
  • Anton Hammar, S
  • Jonte Fischer, V
  • Pehr Häggkvist, SD
  • Maud Herkules, M

Kommunstyrelsen

  • Anton Hammar, S, ordförande
  • Maud Herkules, M, vice ordförande
  • Mikael Westin, C, andre vice ordförande
  • Harriet Andersson, C
  • Blerim Verri, C
  • Elisabeth Björklund, AFR
  • Ellen Eriksson, S
  • Roger Östlund, S
  • Lena Holmgren, S
  • Andreas Jakobsson, S
  • Pehr Häggkvist, SD

Ersättare

  • Karl-Erik Lundin, KD
  • Kajsa Bernhold, AFR
  • Rebecca Sinclair, AFR
  • Jonas Löfgren, C
  • Kerstin Örbo, C

  • Kjell Grafström, S
  • Brittinger Bergqvist, S
  • Mattias Ellingsson, S
  • Jonte Fisher, V
  • Kai Ahola, SD

Barn- och utbildningsutskottet

  • Elisabeth Björklund, AFR, ordförande
  • Roger Östlund, S, vice ordförande
  • Lena Holmgren, S, andre vice ordförande

Ersättare

  • -
  • Harriet Andersson, C
  • Seppo Valli, S

Kommunstyrelsens arbetsutskott

  • Anton Hammar, S, ordförande
  • Maud Herkules, M, vice ordförande
  • Mikael Westin, C, andre vice ordförande
  • Andreas Jakobsson, S
  • Lena Holmgren, S

Ersättare

  • Karl Erik Lundin, KD
  • Kajsa Bernhold, AFR
  • Blerim Verri, C

Sociala utskottet

  • Karl-Erik Lundin, KD, ordförande
  • Kajsa Bernhold, AFR, vice ordförande
  • Ellen Eriksson, S, andre vice ordförande

Ersättare

  • Elisabeth Björklund, AFR
  • Kjell Grafström, S
  • Jonte Fischer, V

Tillgänglighetsrådet

  • Karl-Erik Lundin, KD, ordförande
  • Kajsa Bernhold, AFR, vice ordförande
  • Ellen Eriksson, S, andre vice ordförande

Ersättare

  • Harriet Andersson, C
  • Elisabeth Björklund, AFR
  • Lena Holmgren, S

Gemensam nämnd för överförmyndarverksamhet

Ragunda kommun ingår från och med den 1 januari 2023 i en gemensam nämnd angående överförmyndarverksamhet tillsammans med Krokom, Åre och Östersund.

Ledamot under perioden 2023-01-01 – 2026-12-31 är

  • Rebecca Sinclair, AFR
  • Ersättare: Annika Nilsson, S

Gemensam nämnd för samverkan inom drift och service, utveckling samt specialistfunktioner

  • Anton Hammar, S
  • Ersättare: -

Gemensamma nämnden för sammanhållen upphandling, lagerhållning och distribution av sjukvårdsprodukter

  • Karl-Erik Lundin, C
  • Ersättare: Lena Holmgren, S

Gemensamma nämnden för upphandlingssamverkan

  • Maud Herkules, M
  • Ersättare: Lena Holmgren, S

Kontaktuppgifter

Samtliga förtroendevalda nås per e-mail enligt modellen fornamn.efternamn@politiker.ragunda.se.

Kontakta Kundcenter

Vi svarar på frågor om kommunens service och verksamhet, ring eller skicka e-post till kundcenter.