Kommun och politik, Näringsliv, arbete och landsbygd, Kultur och fritid
Ragunda kommun söker arrendator av serveringen i Döda fallet sommaren 2023
Ragunda kommun söker arrendator av serveringslokal i Döda fallet för sommarsäsongen 2023 med option på förlängning för sommarsäsongen 2024. Vi har nu förlängt ansökningsperioden till 15 mars.
Intresseanmälan
Intresseanmälan för att arrendera serveringslokalen i Döda fallet lämnas senast 15 mars 2023 kl. 23.59 till eva.norum@ragunda.se.
eller via post till: Eva Norum, Ragunda kommun, Box 150, 844 21 Hammarstrand.
Märk mailet (i ämnesraden)/ posten med ”Serveringslokal Döda fallet”.
Ansökningarna hanteras löpande.
Intresseanmälan ska innehålla:
- Personbevis/alternativt kopia på registreringsbevis samt F-skattebevis.
- Verksamhetsplan för sommaren 2023 och sommaren 2024
- Hur stor arrendeavgift entreprenören erbjuder.
- Erforderliga tillstånd.
- Erfarenheter samt referenser från liknande uppdrag
Om Döda fallet
- Ett av Jämtlands största turistmål med runt 35 000 besökare per säsong.
- I sommar kommer föreställningen Lapp-Nils att sättas upp av Estrad norr. Minst 17 föreställningar med ca 400 besökare per föreställning. Spelperiod en är 30 juni – 23 juli. Det kommer vara mycket repetitioner, förberedelser samt byggnationer innan premiären.
- Den 10 juni invigs Geopark Indalsälven. Sveriges andra nationella geopark. I sommar kommer deras utställning att finnas på plats i Döda Fallet.
- Till sommaren möts besökarna även av en nya spångar delvis tillgänglighetsanpassade. Arbetet har utförts av länsstyrelsen under vintern.
- Ragunda kommun tillämpar fri prövningsrätt
Ragunda kommuns villkor för arrendet:
- Avtalstid 1 maj 2023 – 30 september 2023, med option för avtalstiden 1 maj 2024 – 30 september 2024. Överenskommelse om utnyttjande av optionen skall vara ömsesidig och skall vara träffad senast 31:a oktober 2023 för att optionen skall vara giltig.
- Serveringen ska vara öppen under perioden 1 juni till den 31 augusti (eller mer), med minsta öppentid måndag – söndag 11.00 – 17.00.
- Evenemangskvällar ha öppet minst 30 minuter efter avslutat evenemang (om inte annat överenskommits med uthyraren).
- Arrendator svarar för telefoni- och internetkostnader, ej abonnemang.
- Arrendator svarar för elförbrukningen till lokalen, ej fast avgift.
- Arrendator ansvarar för daglig städning och skötsel av serveringslokalen, besökstoaletter och närområde inklusive utebord
- Arrendator svarar för egen sophämtning
- Arrendator ansvarar för att i lokalen sälja varor med ensamrätt inom området (om inte annat överenskommits med uthyraren).
- Arrendator har själv ansvar för gällande bestämmelser och att själv söka erforderliga tillstånd samt att efterfölja dessa.
- Arrendator ska vara uppdaterad om aktiviteter och evenemang runt om i bygden och att muntligt informera om dessa samt hänvisa till vart det finns mer information.
- Uthyraren ser gärna att entreprenören tar initiativ till arrangemang och andra aktiviteter i anslutning till verksamheten för att öka attraktionskraften för hela anläggningen. Det ska ske i samråd med uthyraren.
- Arrendator återlämnar lokalen i avstädat skick och tömd på råvaror efter avtalstiden utgång, dock senast 10 oktober 2023
- Arrendator har tillsyn över den digitala anslagstavlan och skötsel av de anslagstavlor som finns i området enligt uthyrarens riktlinjer.
- Arrendator ansvarar för att ha ett eget fungerade kassaregister.
Ragunda kommun (uthyraren) tillhandahåller och förbinder sig att:
- Att svara för att lokalen överlämnas avstädad senast 1 maj 2023.
- Att svara för förbrukningsmaterial till allmänna toaletter.
- Att svara för underhåll och nödvändiga reparationer av lokalen.
- Att utifrån rådande förutsättningar samarbeta med entreprenören i olika marknadsföringsinsatser.
- Att svara för skötsel av intilliggande grönområden.
- Att svara för skötsel av parkering samt vägar.
- Att svara för skötsel för övriga byggnader på området.
- Glassmaskin (befintlig) – ingår för arrendator
- Porslin (befintligt) – ingår för arrendator
Delar som ej ingår i arrendet
- Källarlokalen ingår inte i arrendet den här sommaren, då lokalen kommer drivas av projekt Geopark.
- Städning och låsning av källarlokalen.
Visning av lokaler och inventarier
Enligt överenskommelse med Ragunda kommun
Uthyrarens val av entreprenör görs utifrån:
- Innehållet i intresseanmälan, erfarenhet från liknande uppdrag är ett plus.
- Referenser.
- Ragunda kommun förbehåller oss rätten att ta in ekonomiska upplysningar på sökande
- Ragunda kommun förbehåller fri prövningsrätt vid val av entreprenör.
För mera upplysningar kontakta
Robert Falk telefon: 0696-68 20 00
Uppdaterad
Nyhetsarkiv